Hopp til hovedinnhold
Nettsiden støtter ikke Internet Explorer lenger. Vi anbefaler deg å bytte til en annen nettleser, for å øke sikkerheten på nett. Les mer på Microsoft sine sider
Bilde av en fjord

Stabile inntekter og rentekompensasjon gir KBN et solid resultat for 2025

Bankens kjerneresultat (1) endte på 1 381 millioner kroner i 2025, mot 1 276 millioner kroner i 2024.

12.03.2026 / Nyheter

Resultat for året

Netto renteinntekter utgjorde 2 466 millioner kroner i 2025, mot 2 253 millioner kroner i 2024. Netto renteinntekter er positivt påvirket av rentekompensasjon tilknyttet skatteklage. Justert for rentekompensasjonen, har netto renteinntekter økt med 24 millioner kroner fra 2024 til 2025.

Resultat for regnskapsåret endte på 1 894 millioner kroner, mot 1 474 millioner kroner i 2024.

- Det har i 2025 vært en svak etterspørsel etter KBNs lange lån med avdrag, hovedsakelig grunnet attraktive markedsforhold for kommunenes egen finansiering i kapitalmarkedet. Vi har samtidig hatt stabile inntekter gjennom året. Med en rentekompensasjon på 189 millioner kroner tilknyttet utfall av skatteklage, endte vi til slutt 2025 med et svært godt resultat, sier administrerende direktør i KBN, Jannicke Trumpy Granquist.

Skatteklagenemnda vedtok 18. desember 2025 å gi KBN medhold i en skatteklagesak om finansielle instrumenter for ligningsårene 2014–2021. KBN vil som følge av dette få tilbakebetalt tidligere betalt skatt på 1 milliard kroner med tilhørende rentekompensasjon.

Utlån

KBN hadde i 2025 en vekst i samlet finansiering2 på 9 milliarder kroner, tilsvarende 2,4 prosent. Ordinær gjeldsvekst i kommunal sektor endte i 2025 på 6,3 prosent, mot 8,5 prosent i 2024.

Som tidligere år har de viktigste områdene for lånefinansiering vært skole, helse og omsorg samt vann- og avløp.

KBNs totale portefølje av grønne lån til klima- og miljøriktige investeringer økte med 10 milliarder kroner i 2025 fordelt på 41 ulike prosjekter. Ved utgangen av 2025 har 163 kommuner, 8 fylkeskommuner og totalt 69 andre kunder grønne lån i KBN, og utestående beløper seg til totalt 79 milliarder kroner. Effektene av disse utlånene rapporteres årlig i KBNs miljøeffektrapport.

Innlån

KBNs kredittrating AAA/Aaa sikrer stabil tilgang til innlån med gunstige betingelser som kommer kommunal sektor til gode.

Totale nye innlån i 2025 beløp seg til 128 milliarder kroner mot 92 milliarder kroner i 2024. Banken har hatt god tilgang til finansiering i kapitalmarkedene gjennom 2025. Europa, USA og Asia er de viktigste innlånsmarkedene for banken. Totalt ble det tatt opp innlån i 9 valutaer i 2025, mot 8 valutaer i 2024.

Disponering av overskudd

Styret i KBN foreslår et utbytte til eier på 760 millioner kroner for regnskapsåret 2025. Det er generalforsamlingen som beslutter utbytteutdelingen.

1 Resultat etter skatt fratrukket netto urealisert gevinst/(tap) på finansielle instrumenter (i henhold til note 3) etter påregnet skatt ved 25 pst. skattesats, og fratrukket andel tilordnet fondsobligasjonseiere. Resultatmålet inkluderes for å gi relevant informasjon om selskapets underliggende drift.

2 Samlet finansiering er summen av utlånsporteføljen samt KBNs portefølje av kommuneobligasjoner i likviditetsporteføljen, som inngår som en del av finansieringen av kunder

Kontakt oss